Jaluzi Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Ahşap jaluzi perde ve alüminyum jaluzi perdelerin teknik olarak bir farkları yoktur. Kumaş perdelerden farklı olarak jaluzi perde, sadece kapanması gereken yerler için kullanılır. Jaluzi perde ölçülerinizi alırken mümkün olan en kısa noktaları kullanınız. 

Jaluzi perde en ölçüleri 10ar cm aralıklarla (eni 81 cm ise siparişinizde bu ölçü 90 cm olarak değerlendirilir), boy ölçüsü (yükseklik) ile çarpılarak elde edilen metrekare cinsinden hesaplanır. Ayrıca jaluzi perde fiyat hesaplaması yapılırken  en küçük ölçü 1 metrekare olarak hesaplanır ve fiyatlandırılır. Örneğin, eni 81 cm ve boyu 75 cm olan Jaluzi Perde ihtiyacınızda hesaplama şu şekilde yapılır: 0,90x0,75=0,68 metrekare olduğu halde ödeyeceğiniz bedel 1 metrekare üzerinden olacaktır. Eni ve boyu çarpımı 1 metrekareyi geçen ölçüler olduğu gibi değerlendirilir.

Jaluzi perde, ölçülerine göre tam kapama sağlar. Yan yana monte edilebilir ve tek perde gibi görünür. Jaluzi perde aşağı-yukarı dikey hareket ettiğinden, ölçü alırken kapı veya pencere koluna çarpmayacak olmasına dikkat ediniz. Genel olarak duvara veya pencere doğramalarına monte edecek gibi ölçülendiriniz ve pencere mermeri hizasını geçmeyiniz.

Jaluzi perdeler size bir kolaylık daha sunuyor. Kapı ve pencere gibi hareketli parçalarda eğer doğrama üstü ölçü alıyorsanız, “zıgıl” denilen ve perdenin hareket kabiliyetini kısıtlamayan sabitleme sistemini isteyebilirsiniz. Zıgıl sistem, jaluzi perde adeti üzerinden fiyatlandırılır. Bu şekilde jaluzi perdeniz hem kullanışlı, hem uzun ömürlü, hem de ekonomik olur.