Perde dış görüntüyü açma-kapama, ışığı kontrol etme ve iç dekorasyonu tamamlama amacına hizmet eder. Perde ölçüsü almak, bu amaçları kapsama adına önemsenmesi gereken bir konudur.

Perde konusu, maalesef inşaat sektörümüz tarafından hiç düşünülmeyen ve hiç bir standart oluşturulmayan önemli bir detaydır. İş böyle olunca, bütün yük mekan sahiplerine ve dolaylı olarak perdecinin sorumluluğuna bırakılıyor.

Stor perde ölçüsü almada ilk dikkat edilecek husus; stor perde uygulanacak pencerenin yan duvarlar ile tavana ve zemine olan mesafeleridir. Ölçülendirilecek stor perde, takıldığı yerde her türlü amaca uygun kullanım sağlamalıdır.

Stor perde ölçüsü almada ikinci dikkat edilecek husus da, stor perde uygulanacak pencerenin önünde kalorifer peteğinin olup olmadığı, pencerenin açılan veya açılmayan bölümleri ile bu parçaların kumanda kolları ve pencere altındaki mermer çıkıntısıdır.

Mekanizmalı perdeler, yatay veya düşey aynı doğrultuda hareket ettiklerinden dolayı herhangi bir engelle karşılaşmamalıdır. Bu konu, stor perde dahil tüm mekanizmalı perdelerin görüntüsünü, kullanım rahatlığını ve kullanım ömrünü kısaltıcı özellik taşır.

Stor perde ölçüsü almada dikkat edilecek bir diğer teknik özellik stor perdenin eni için geçerli bir konudur. Stor perdenin kumaş ölçüsü, mekanizma ölçüsünden yaklaşık 4 cm kadar daha dardır. Montajını yapacağınız yere göre üst mekanizma ölçüsü alınır. Bilinmelidir ki stor perde kumaşı, bu alınan ölçünün sağından ve solundan ikişer cm daha içeride kalacaktır. Tek pencerede yan yana kullanacağınız stor perdeler için tek ray üzerinde orta ayak aparatı talebinde bulunarak, iki kumaş arasındaki mesafeyi 4 cm’den, 1.5 cm’ye düşürebilirsiniz.

Stor perdenin boyu yani yüksekliği ile de ilgili teknik bir konu vardır. Stor perde boy ölçüsü, montajı yapılacak en üst nokta ile stor perdenin kapamasını istediğiniz en alt noktasının ölçüsünü alacak ve buna 15 cm daha ilave edeceksiniz. Bu ilave işlemine "sarım payı" diyoruz. Stor perdede sarım payı, perde tam olarak aşağıya indiğinde, alüminyum borunun çıplak görüntüsünü önlemektir. 15 cm boruya kumaşın bir tur sarım mesafesidir.

Stor perde fiyatları hesaplanırken en düşük 2 metrekare üzerinden hesaplanır. En:100 cm  ve  boy:200 cm olarak  fiyatlandırılır. Örneğin; Eni-75 cm  ve  boyu-110 cm olan bir stor perde siparişinizde, 0,75 x 1,10 = 0,83 metrekare olduğu halde ödenecek bedel, 2 metrekare üzerinden olacaktır.

eniyiperde.com olarak, aklınızdaki tüm soru ve teknik bilgi talebinizde yanınızda olduğumuzu lütfen unutmayınız.